Doğanın Hediyesi Mermer

Kategori: Genel | 0

Mermer milattan önceye dayanan kullanımıyla bir çok medeniyet ve tarihsel birçok eserde kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 650 yıl önce insanların hayatına girmiştir. Tarihten bu yana gelişimini çok hızlı bir biçimde sürdürmüştür. İncelendiğinde bir çok medeniyetin tarihte doğal taşı kullandığı ortaya çıkmaktadır. Yontma yöntemi ile taşa şeklini vermeye başlayan insanoğlu şimdilerde teknolojinin ilerlemesi ile son teknoloji makinalar ile taşları işlemeyi sürdürmektedir. Tarihte medeniyetlerde zenginliği temsil eden mermer; saraylarda ve lüks yerleşim yerlerinde kullanılmıştır.

Kalkerlerin yeniden kristalleşmesi ile meydana gelen bileşimdir. Bileşimlerin %85 ten fazlasını Kalsiyum Karbonat oluşturmaktadır. Ana mineral kalsittir. Renkleri genelde beyaz ve grimsi olmakla birlikte farklı toprak renklerinin karışmasından ötürü kırmızı, pembe, siyah vs. gibi renklerde görülmektedir. Yapısı detaylı incelendiğinde kalsit kristallerinin iyice kenetlenmesi ile oluştuğu görülmektedir. Bir taşın blok olarak elde edilebiliyor olması, kesilebilme ve parlatılabilme işlemlerinin yapılabiliyor olması o taşı mermer olarak nitelendirebilmek için yeterli sebeptir.

Türkiye’de Mermer

Dünyanın en zengin oluşum kuşağında yer alan Türkiye; çok çeşitli ve büyük miktarda rezerve sahiptir. Dünya rezervinin çok büyük kısmını topraklarında barındıran Türkiye Doğal Taş üretiminde ve dünya ülkelerine pazarlamada ön sıralarda yer almaktadır. Türkiye, 5,2 milyar m3’lük rezervleriyle önemli bir potansiyele sahiptir. Üretimi ve ihracatı düzenli olarak artmaktadır. Sektörün 1998 yılında 128 milyon dolar olan ihracat değeri 1999 yılında 158 milyon dolara ulaşmıştır. İhracatımızda, işlenmiş tam mamül hali katma değeri en yüksek ve en fazla ihraç ettiğimiz ürün olmuştur (http://www.enerji.gov.tr/tr-TR/Sayfalar/Dogal-Taslar). Dünyanın birçok ülkesinde Türk taşı kalitesinde ötürü tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Yerel zenginlik açısından çok büyük verime sahip olan Türkiye mermerlerinin kalitesi ile dünya üzerinde markalaşmış ve ciddi bir Pazar payı elde etmektedir. Hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak yeni ve farklı doğal zenginliklerimizin ortaya çıkması gün geçtikçe daha da hızla sürdürülmektedir. Türkiye‘den yılda 2.000.000 ton gönderim yapılmakta ve bu sayı gün geçtikçe katlanarak artmaktadır. Ülkemiz Doğal Taşlarımız ile diğer ülkelerde isminden sıkça söz ettirmekte ve bu sektörde marka olma yolunda en güçlü adaydır.

 

Başkanın Mesajı

Kategori: Genel | 0

Atlas Mermer Yönetim Kurulu Başkanı2008 yılında, Denizli’de 10.000 m² alan üzerindeki fabrikamızı kurarak, doğal taş sektörüne giriş yaptık. Atlas Mermer olarak küreselleşen dünyada sürekli büyüme içerisinde olan inşaat sektörü ile birlikte, doğal taşa olan ihtiyacın arttığının farkındayız. Deneyimli ve yenilikçi bakış açımızla çıktığımız bu yolculukta, modern teknolojimiz ve nitelikli insan gücümüzle kaliteli hizmet sunmak en öncelikli amacımızdır.

Yılda, toplam 400.000 m² üretim kapasitesine sahip tesisimizde taşlarımızı işliyor, plaka ve ebatlı olarak müşterilerimize sunuyoruz.

Yaptığına inanan ve inandığını yapan ekip anlayışıyla başarımızı uluslararası boyutta sürdürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu sayede, tecrübelerimizi ve bilgimizi gelecek nesillere aktararak; ülkemizin kalkınmasına destek oluyoruz.

 

Yönetim Kurulu Başkanı

Ali İhsan MEDER